VATİKAN

DÜNYANIN EN KÜÇÜK ÜLKESİ

Son 15 yılda 3 farklı mevsimde ziyaret etmek şansını bulduğum Vatikan, hem yüzölçümü olarak hem de nüfus olarak dünyanın en küçük ülkesidir. Katolik dünyasının merkezi olan bu kutsal şehir devleti Roma’dadır. 1929 yılında kutsal bir şehir olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 1.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesidir. Yılın her günü güvenlik girişlerinin önünde uzun kuyruklar oluşmaktadır. Turistler ziyaret edebilmek için saatlerce beklemektedirler. Ziyaretçilerin bir kısmı Roma gezilerinin bir gereği olarak  yalnızca turistik amaçlı buraya gelmektedirler. Diğerlerinin amacı ise dinseldir. Katolikler için bu kutsal yerin ziyareti kısmi haç görevi sayılır.

Katolik mezhebinin ruhani lideri Papa Vatikan Devletinin de başkanıdır. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen din adamları ve İsviçreli muhafızlardan oluşan küçük sembolik bir ordu yerleşik nüfusunu oluşturmaktadır. 0,44 km karelik bir alana sahiptir.

Kendi küçük bütçesi büyük devletin bir çok gelir kaynağı vardır. Doğrudan ve dolaylı olarak sahip olduğu onlarca medya yayın aracı; TV kanalları, radyo istasyonları, kablolu yayınları, gazete ve dergileri bulunmaktadır. Reklam gelirleri, Katoliklerden kesilen kilise vergisi, bağışlar, hediyelik eşya satışlarından elde edilen gelirler bütçesini oluşturmaktadır.

AZİZ PETRUS BAZİLİKASI ve AZİZ PETRUS MEYDANI

AZİZ PETRUS MEYDANI… ( GÖRÜNTÜ 360 DERECEDİR. DÖNDÜREBİLİRSİNİZ)

Bazilikaya ismini veren Aziz Petrus, İsa’nın 12 havarisinden birisidir. İlk Papa olan Aziz Petrus burada defnedildiği için, kabri olan bu alan her daim kutsal sayılmış, ziyaret edilmiş ve korunmuştur. Ana meydan olan Aziz Petrus’un korumasını İtalyan polisi yapar. Diğer kısımları ise yerli nüfusu oluşturan İsviçre Muhafızları üstlenirler.

Vatikan’a ana giriş kapısından girdiğinizde oldukça geniş ve uzun bir cadde sizi karşılar. Cadde boyunca sağlı sollu dükkanlarda restaurantlar, hediyelik eşya dükkanları ve kafeler yer almaktadır. Yerde tek bir toz tanesi bile yoktur. Tertemiz pırıl pırıl bu caddenin sonunda Aziz Petrus Meydanı vardır. Meydanın ortasında bir dikilitaş ve iki yanında çeşme yer alır.  Tam  karşınızda da Aziz Petrus Bazilikası tüm heybetiyle durmaktadır. Meydan ve içerisindeki herşey simetriktir. Adeta  cetvelle kalemle milimetrik hesaplarla özenle yapılmış bir tablo gibidir.

VATİKAN’a NASIL GİDİLİR?

Vatikan Roma şehrinin içindedir. Birkaç günlüğüne şehri gezmeye geldiyseniz bir gününüzü mutlaka buraya ayırmalısınız. Roma şehri yürüyerek gezilir. Araç kiralamak çok gereksizdir. Tarihi mekanların çevresinde park yeri bulmak eziyettir. Aynı zamanda çok pahalıdır. Son kuzey İtalya gezimizi Roma’da noktalamıştık. En son Roma’dan İstanbul’a uçmuştuk. Dolayısıyla kiraladığımız aracı otele yakın bir otoparkta iki gün boyunca bırakmıştık. Günlük 35€ ücret ödemiştik. Ciğerimize oturan bu rakamı hiç unutmuyorum. Neyse konumuza dönelim şehirde kısa mesafelerde taksi kullabilirsiniz. Ya da günlük veya kaç gün kalacaksınız toplu taşıma bileti alabilirsiniz. Bu biletler saatlik olarak da alınabilmektedir. Büfelerde satılmaktadır ve metro, otobüs vs. tüm araçlarda geçmektedir. İlk bindiğiniz araçta matikten geçirince saat işlemeye başlar. Ana istasyondan ve meydanlardan Vatikan’a giden otobüsler vardır. Taksi yerine bunları tercih ederseniz çok ekonomik olur. Metro ile de gidebilirsiniz. Ancak otobüs durağı giriş kapısına çok daha yakın bir noktada. Ben zaten Roma’da metroyu hiç tercih etmiyorum. Otobüsle etrafı seyrederek seyahat etmek çok daha keyifli.

VATİKAN’a GİRİŞ ÜCRETLİ Mİ? KIYAFET MECBURİYETİ ve DİĞER KURALLAR NELER?

AZİZ PETRUS BAZİLİKASI … ( GÖRÜNTÜ 360 DERECEDİR. DÖNDÜREBİLİRSİNİZ)

Bazilika bir ibadet yeri olduğundan giriş  ücretsizdir. Kubbeye çıkarsanız 7€ ödüyorsunuz. Güvenlikten geçerken kıyafetinizin uygun olup olmadığı da kontrol edilir. Yazın uzun şort ve tişört ile  girebilirsiniz ancak kısa şort, atlet, dekolte kıyafetler kesinlikle kabul edilmez. Omuzların ve bacakların kapalı olması gerekir. Bu amaçla hediyelik eşya dükkanlarında üç beş euroya Vatikan eşarpları satılmaktadır.

Vatikan’a girişte büyük sırt çantaları ve valizler kabul edilmiyor. Bunları bırakabileceğiniz bir yer mevcut.

VATİKAN’DA FOTOĞRAF VE VİDEO YASAĞI VAR MI?

Vatikan genelinde fotoğraf ve video çekerken sorun yaşamazsınız. Ama Sistine Şapeli’nde fotoğraf ve video çekmek yasak. Bir diğer kural da, sessiz olunması gerekiyor. Her ne kadar    kalabalık nedeniyle sessizlik konusunda başarı sağlayamasalar da fotoğraf ve video çekimi konusunda oldukça dikkatliler.

DOME (KUBBE)’ye TIRMANMALI MIYIM?

Güvenlik kapısından geçtikten sonra solu takip ederseniz Bazilika’nın içerisine girersiniz. Sağı takip ederseniz Kubbe’ye çıkarsınız. İlk önce soldan gitmenizi tavsiye ederim. Ne de olsa uzun bir kuyrukta saatlerce beklemiş olacaksınız. Biz ilk ziyaretimizi Temmuz sıcağında yapmıştık. Eşim ve o zamanlar henüz 7 yaşında olan kızım yanımdaydı. Güneşin altında kuyrukta kavrulduktan sonra kubbeye tırmanacak mecali bulamamıştık. Yalnız olsam tırmanmasam çatlardım tabi. Belli bir kata kadar asansör var aslında. Sonrasında dar ve dik bir merdivenden tırmanmanız gerekiyor. Belli yaşın üzerindeyseniz, spor yapmıyorsanız, sigara kullanıyorsanız, tansiyon, kalp ve solunum sorununuz varsa ve azıcık kiloluysanız tavsiye etmiyorum. Hem çıkmadım hem nereden mi biliyorum? Acentecilik dönemlerimde İtalya’ya çok operasyonlar yaptım oradan biliyorum. Videolarını izledim ve rehber dostlarımın görüşlerine başvurdum. Vatikan’ı ve Roma’yı tepeden görmenin çok keyifli olacağını tahmin etmek zor değil. Zamanınız varsa ve kendinize güveniyorsanız gelmişken Kubbeye de çıkın tabii ki. Ama unutmayın asansörde ikinci bir kuyruk bekleyeceksiniz.

VATİKAN’DA AYA SOFYA YAZISI

Siz en iyisi beni dinleyin ve sola dönüp Bazilika’nın içerisine girin. Dünya’daki en büyük Bazilikalarının büyüklük sırasıyla işaretlendiği orta alanda Aya Sofya’nın adını bulun. Hagia Sophia çizgisi üzerinde durun ve iliklerinize kadar heyecana kapılın.

Yeri gelmişken şuraya bir link atıvereyim de Aya Sofya  yazımı da okumadan geçmeyin.

Ayine denk gelirseniz çok şanslısınız binanın muhteşem bir akustiği var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir