DÜŞTEPE OYUN MÜZESİ ve OYUN BAHÇESİ

DÜŞTEPE OYUN MÜZESİ ve OYUN BAHÇESİ , ÇOCUKLARI ve GÖNLÜ ÇOCUK KALANLARI BEKLİYOR

Adı dolayısıyla müzenin yalnızca çocuklar için olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Televizyon, sinema, edebiyat kahramanlarının bulunduğu müzedeki oyun ve oyuncakların geçmişi 1800’lerin başına kadar uzanıyor. Galerilerde çocuklarımızdan çok bizim jenerasyonun tanıdığı karakterler var. Nereden bilecek şimdiki çocuklar Tatlı Cadı’yı, Karaşimşek’i , Laurel ve Hardy’i. Gençler belki duymuştur Charlie Chaplin’i. Son dönem kahramanları da var elbet. StarWars’ı, Temel Reis’i, Muppet Show’u , Süpermen’i ve daha niceleri….

Türkiye’nin ilki olan bu oyun müzesi Ataşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs 2015 ‘te Mimar Sinan Parkı’ nda açılmış.

Küratörü Sunay Akın olan ve Sahne Tasarımcısı Ayhan Doğan tarafından desteklenen  Müze, 60 bin metrekarelik park içinde bulunan tek katlı ahşap bir binada kurulmuş.

Parktaki  diğer ahşap bina ve parkın bir kısmı da oyun parkı olarak yapılandırılmış. Müze ve Oyun Bahçesi’ nde; 20 yi aşkın ülkeden ve yaklaşık 150 koleksiyonerden toplanan çocuk oyunları, 150 yıllık satranç takımı, Viktorya Dönemi’nin küp oyunları, 100 yıllık ilk taş ev inşa oyunu, ilk uzay oyunlarına varıncaya kadar yüzlerce oyun var.

Düştepe Oyun Bahçesi’nde  bowling, satranç, mini golf, labirent, masa tenisi ve ahşap salıncaklar çocukları ve gönlü çocuk kalanları bekliyor.

Pazartesi hariç haftanın her günü açık. Ziyaret saatlerini gezmek isteyenler için aşağıda not düştüm. Giriş de ücretsiz.  Çocuklarınızı götürün, bahaneyle onlardan çok siz de gezin derim.

Ziyaret Saatleri

Salı – Çarşamba- Perşembe- Cuma: 08.30 -17.00

Cumartesi – Pazar: 09.30- 18.00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir